Pragnienie komunikacji a znajomość języków obcych

Księdzu niezbędna jest kapa liturgiczna

Wiadomo, że w dorosłym życiu trudniej jest przyswoić wiedzę, trudniej nie tylko ze względu na spadek zdolności intelektualnych w tym kierunku, ale przede wszystkim mobilizacji i samozaparcia. Ilość czasu, który poświęcamy zarówno na pracę jak i na obowiązki domowe nie sprzyja podejmowaniu jeszcze nauki. Nie oznacza to oczywiście, że nawet w wieku mocno dojrzałym nie jesteśmy w stanie opanować znajomości jakiegokolwiek języka.

Wystarczą chęci no i praca własna, a efekt na pewno się pojawi. Mając możliwości czy to obcowania z ludźmi posługującymi się językiem obcym, czy też podróżowania po świecie i spędzania za granicą choćby kilku chwil w trakcie całego roku, mamy wewnętrzną potrzebą pozyskania umiejętności rozumienia tego, co się do nas mówi i nawiązywania kontaktów z obcokrajowcami. Pragniemy rozumieć, co mówią do nas w telewizji, śpiewają w piosenkach czy też po prostu znać treść napisów występujących na ulicach obcych miast.

Dlatego walczymy i uczymy się dzielnie, bez względu na wiek. Jednakże posiadając podstawowy poziom znajomości języka obcego, nie zawsze takowa wiedza jest dla nas wystarczającą i potrzebna jest pomoc osoby, znającej język obcy w stopniu bardzo zaawansowanym. To takie osoby mogą pomóc nam w zrozumieniu napisanego tekstu, po przez przetłumaczenie jego treści.

Słowo tłumacz, kojarzy nam się od razu z poważną sprawą, z przekładaniem z języka obcego na nasz rodzimy, pism urzędowych. A przecież to nie tylko w tym miejscu odnajdujemy rolę tłumacza..