Strony z tekstami piosenek

Czasy, gdy tekst piosenki należało tłumaczyć we własnym zakresie, chyba już minęły bezpowrotnie. Na dzień dzisiejszy jest bardzo szeroki krąg ludzi, którzy czynią to we własnym zakresie a następnie udostępniają takowe tłumaczenie na łamach internetu. To dzięki nim możemy wpisać w wyszukiwarce tytuł piosenki i artystę, a następnie w ciągu kilku bardzo krótkich chwil uzyskać dostęp, nie tylko do oryginalnej wersji tekstu, ale także i do jego tłumaczenia.

Są w internecie strony i osoby, które specjalizują się w takowej działalności i nią właśnie zajmują. Dzięki nim mamy możliwość wyszukiwania zarówno po tytule jak i po nazwie danego artysty, tłumaczeń całej jego twórczości. Wygodne i szybkie rozwiązanie umożliwiające laikom językowym poznanie treści każdej z piosenek.

Oszałamiające, dla ludzi pamiętających czasy sprzed internetu, jest to, że w ciągu naprawdę kilku sekund uzyskujemy dostęp do takowych tłumaczeń, że dostajemy je na przysłowiowym „talerzu”, nie musząc wykonywać żadnych ruchów w celu samodzielnego ich tłumaczenia. Oczywiście ma to też swoje minusy. Podstawowym jest fakt, iż słowa tylko czytane, w sposób prosty pozyskiwane, nie pozostają w tak oczywisty sposób w pamięci.

Gdy osoba zainteresowana poznaniem treści i sensu danego tekstu, musiała włożyć duży wysiłek w samodzielne odnalezienie znaczenia chociażby poszczególnych słów, otrzymywała pokaźny zasób nowego słownictwa i obcowała z językiem obcym w sposób bardziej zbliżony i dokładny, wręcz intymny..